Váhy zeleniny jsou orientační a záleží na chuti. Hlavně do toho nevrážejte produkty, které barví - například červenou řepu. Na tu dám jiný recept. Červená řepa nezkazí chuť, ale udělá z čalamády pohledově odpudivý růžový blívajs.

Zeleninu pořádně omyjeme.

Očistíme a připravíme ke krouhání. Vyřízneme košťály ze zelí - tak aby se nám při krouhání nerozsypalo. Zvážíme. Poměr soli je jediné číslo, na kterém záleží. Některé recepty uvádějí 2%. Nám se to zdá příšerně slané a dáváme jen 1,5%.

Zelí nakrouháme krouhačkou. Posolíme, promícháme a necháme odpočinout. "Ušlapeme", tedy spíše pořádně ručně prohněteme. Změkne a pustí šťávu. Ostatní zeleninu rovněž nakrouháme krouhačkou. Květák opatrně rozebereme na pěkné růžičky.

Sesypeme dohromady, pocintáme kyškou a jemně promícháme.

Namačkáme pořádně do sklenic tak, aby tuhý obsah končil těsně pod zúžením sklenice a nad ním byl asi 1 cm šťávy. Vložíme kousek dýhy, kterou štóf zapříčíme pod zúžením hrdla. To je důležité, vynoření zeleniny způsobí znehodnocení sklenice a tento krok zvyšuje pravděpodobnost úspěchu ke 100%. Očistíme hrdla a zavíčkujeme. Postavíme do pekáče (budou nějaké úniky). Necháme v pokojové teplotě kvasit. Až bude hotovo, přestane unikat šťáva a nafouknutá víčka se přicucnou. Tak 2-4 týdny. Pak přemístíme do chladna - například do sklepa. Otevřené sklenice přechováváme v chladničce.