Nejčtenější články
Nejnovější články
Psycholog o Zelenském
Ruský psycholog Vadim Ljan o Zelenském 5.3.2022
Zajímavý pohled, zda mu budete věřit, je jen na vás.
Karpmanův trojúhelník – viz též https://sole.estranky.cz/clanky/typologie/karpmanuv-trojuhelnik.html
Ljan rozebírá Zelenského interview a demonstruje Karpmanovo schéma. Na Ukrajině je vidět metodická manipulativní komunikace a chování. Řeč je o takzvaném Karpmanově trojúhelníku – trojúhelníku osudu. Jsou obsaženy role spasitele, žalobce a oběti. Na tiskové konferenci Zelenskyj lehce přechází z jedné role do druhé. Role oběti „my se chceme bránit...“, role spasitele „my bráníme všechny...“ a role žalobce „pokud neukážete, že jste mocný sojuz, NATO a EU...“. Nejčastěji zaujímá pozici oběti, není to jen pozice jeho osobnosti, ale pozice národa v jeho podání. Oběť je nejmanipulativnější poloha: dejte, jste povinni, pomozte, dejte mi letadla.... Dalším manipulativním prvkem jsou přechody ze sociální na osobní úroveň – „mne není třeba držet na 30 metrů“. Snaha ukázat se jako obyčejný člověk, spojit se s masou, spojit se s naslouchajícími žurnalisty, se svými mužiky. Jako dítě v rodině (odkaz na Eric Berne: Jak si lidé hrají). Oběť dvouleté dítě v rozvádějící se rodině, neví, co se děje, neví, co bude, má strach. Jediný způsob, jak k sobě přitáhnout pozornost a řešit své problémy, je pohyb v tomto trojúhelníku oběť – žalobce/agresor – spasitel. Oběť se občas stává žalobcem/agresorem namísto spasitelem. A jak se situace zostřuje, a dospělí mohou věnovat menší a menší pozornost dítěti. Vidíme, že dítě podléhá hysterii a je schopno vrhnout se na své spasitele. Ukazuje, co se dá dělat a jak postupovat. Dále uvidíme, jak se Zelenskij častěji a častěji přesunuje ze sociální úrovně na osobní, ukazuje, jak je prostý člověk a hovoří „z čistého srdce“, čestně a upřímně. Je to umělecký výkon našeho hrdiny, „co ti máme dát, co od nás chceš...?“. Povrchnost a lživost. Nezralý prvek. Závislost na dospělých. Můžeme také vidět prvky dětinské psychiky, magické myšlení. President je velmi hluboce přesvědčen, že vstane a z celého srdce se projeví k zemi, k celému národu, světu, obrátí se k svým vůdcům, k agresorovi a tou upřímností se všechno změní a nastane dobro. Tomu se říká magické myšlení. Čím více bude dítě přemýšlet takovým způsobem, tím více se bude utvrzovat v tom magickém myšlení a opouštět možnosti, které ještě jsou v realitě, která je na obzoru. Musím také zmínit psychoemocionální stav presidenta Ukrajiny, ve kterém poskytoval toto interview. Vidíme spoustu nevědomých pohybů a obličejových grimas. To pochází od komunikace, zpracování informací zvnějšku, aktivity mysli, které se mohou projevovat grimasami. Mohou se projevovat mimikou, gesty, zdravý dospělý člověk je schopen kontrolovat svou tvář a pohyby, je schopen řídit své tělo. Je několik kategorií, které toho nejsou schopny:
- děti
- psychicky nemocní lidé
- lidé intoxikovaní alkoholem nebo psychotropními látkami.
Sami si odhadněte, v jakém stavu se nachází ukrajinský president. Možná je pod tlakem, možná je unaven, řekl, že spal 3-5 hodin. Zde vidíme charakteristické mimovolní pohyby, grimasy, které jsou charakteristické spíše pro třetí kategorii osob. Uvidíme, jak se president bude více a více stylizovat do pozice agresivní oběti a přesouvat se k pozici žalobce/agresora. Bude obžalovávat už i své spasitele, své vůdce, svět, aby odejmul svou vinu a odpovědnost a osvobodil se od svého břemena, břemena odpovědnosti, strachů a viny.
Nechci po vás, abyste tomu věřili. Psycholog je Rus a jistě sdílí ruský úhel pohledu. Přemýšlejte. Nevěřte Majitelům Pravdy!
A ještě jeden doplněk. Taky pohovořil Arnold. Tak přidáme aristotelský rétorický trojúhelník: ethos (důvěryhodnost mluvčího), pathos (emoce), logos (logika). Gallo došel k názoru, že šedesát procent Schwarzeneggerova proslovu tvořil pathos, tedy přesvědčování skrz emoce.